آیا اکنون باید دستگاه‌های خانه هوشمند جدید بخرم یا منتظر Matter باشم؟


طراحی اتاق نشیمن Philips Hue

اگر فناوری خانه هوشمند را از نزدیک دنبال کنید، احتمالاً نام استاندارد Matter را شنیده اید. برای جزئیات بیشتر، حتماً راهنمای ما در مورد Matter را بررسی کنید، اما به طور خلاصه، این یک پروتکل آینده است که به لوازم جانبی اجازه می دهد روی پلتفرم های اصلی کار کنند. در این مرحله، یک سوال مهم مطرح می شود: آیا اکنون باید محصولات خانه هوشمند خریداری کنید یا باید منتظر انتشار رسمی Matter در اواخر سال جاری باشید؟

پاسخ کوتاه احتمالا ارزش انتظار را دارد. با این حال، شرایطی وجود دارد که امروزه خرید چیزی کاملاً طبیعی است.

موضوع انتظار است

قفل هوشمند با لوگوی پروتکل Matter

اتحاد استانداردهای اتصال

Matter وعده می دهد که چنان بازی را تغییر می دهد که یک سال بعد، ممکن است آرزو کنید ای کاش لوازم خانگی هوشمند بدون آنها داشتید، چه رسد به اینکه آنها را دوباره پر کنید.

هرکسی که از پلتفرم‌هایی مانند Amazon Alexa و Apple HomeKit استفاده می‌کند، می‌داند که وقتی برخی لوازم جانبی فقط از یک پلتفرم قابل کنترل هستند چقدر آزاردهنده است. این بدان معناست که از برنامه‌ها و دستیارهای صوتی جداگانه استفاده کنید و دوستان و خانواده‌هایی را که نمی‌دانند چرا هوم پاد شما نمی‌تواند برخی از دوشاخه‌های هوشمندتان را روشن کند، گیج کنید. Matter وعده حل این مشکل را می دهد، بنابراین حداقل یک ویژگی بسیار خوشایند است. آن را مانند خرید گوشی های هوشمند در نظر بگیرید – با دانستن این که ویژگی های پیکسل 7 در گوشه و کنار هستند، Pixel 6 را نمی خرید.

Matter نوید سازگاری بیشتر دستگاه‌های خانه هوشمند را می‌دهد و شما نمی‌خواهید از دست بدهید.

اگر بتوانید با آن کنار بیایید، به هر حال مشکلی نیست که Matter را نادیده بگیرید، زیرا لوازم جانبی با اکوسیستم اصلی خود کار خواهند کرد.

با این حال، جایی که واقعاً می تواند نیش بزند، در تنظیمات اتوماسیون است. افرادی که به طور کامل روی Matter سرمایه گذاری کرده اند، می توانند بیشتر یا همه لوازم جانبی خود را به طور یکپارچه به هم پیوند دهند، و نیازی به ایجاد صحنه ها و روال های جداگانه ای را که اغلب هنگام تلاش برای مطابقت با برنامه ها و اجتناب از درگیری پیچیده هستند، از بین می برند. ممکن است در نهایت به خانه‌های هوشمند ساده‌تر حسادت کنید و سخت‌افزاری به ارزش صدها دلار که ارزش ارتقاء را ندارند، گیر کنید.

این ما را به یک انگیزه مهم دیگر برای به تعویق انداختن می رساند: سرمایه گذاری صحیح. در حالی که شرکت هایی مانند آمازون و گوگل اعلام کرده اند که قصد دارند محصولات خاصی را ارتقا دهند، اما همیشه احتمال بروز عوارض وجود دارد. با این حال، سایر فروشندگان، مانند اپل و نانولیف، درباره به‌روزرسانی‌ها مبهم بوده‌اند، یا صرفاً قول می‌دهند که محصولات جدید Matter را در نهایت ارسال کنند – نه لزوماً در سال 2022.

یک انگیزه مهم برای تعویق، سرمایه گذاری در محصولاتی است که مطمئناً Matter را پشتیبانی می کند.

حتما بخوانید:
مرجع روزانه: ⛰️ ساعت سامسونگ برای گردشگران

همچنین مشخص نیست که Matter چگونه روی انواع خاصی از لوازم جانبی کار خواهد کرد. در حالی که بلندگوهای هوشمند مختلف از استاندارد پشتیبانی می کنند، برای مثال، هر بلندگوی به عنوان یک هاب Matter برای اتصال لوازم جانبی دیگر دو برابر نمی شود و ممکن است این دستگاه ها در خارج از اکوسیستم بومی خود حداقل عملکرد را داشته باشند. من انتظار ندارم که فرمت صوتی فضایی اپل به تنظیمات با بلندگوهای الکسا یا دستیار گوگل اضافه شود یا برعکس. بعد از اینکه صبر کردید، دقیقاً نحوه تعامل محصولات در دنیای واقعی را خواهید آموخت.

استثنا شماره 1: ارتقاء تقریباً معین

بررسی ترموستات گوگل نست نمایشگر دمای دیوار 3

جیمی وستنبرگ / Android Authority

به طور واقع بینانه، هر گونه وعده تمدید آمازون، اپل و گوگل احتمالاً محقق می شود، به ویژه به این دلیل که آنها از بنیانگذاران Matter هستند. حتی اگر نبودند، تا زمانی که از نظر فنی امکان پذیر باشد، منابع لازم برای انجام ارتقاء را داشتند.

با شرکت‌های کوچک‌تر، همه چیز کمتر قطعی است، اما تا زمانی که آنها سابقه کار داشته باشند و خطوط تولید خاصی را ذکر کنند، به سختی خطرآفرین است. اگر عرضه‌کننده‌ای چندین سال است که در تجارت بوده است، باید نسبت به خرید هر چیزی که آن‌ها برچسب آماده‌سازی می‌دانند، نسبتاً مطمئن باشید. با این حال، هنوز صبر کردن امن تر است.

اگر یک شرکت معتبر پشتیبانی از محصول Matter را اعلام کرده باشد، احتمالاً خرید آن مطمئن است.

در اینجا برخی از محصولات خاص برای ارتقاء Matter وجود دارد:

این مجموعه هنوز کامل نشده است، اما متاسفانه هنوز لیست سازگاری رسمی وجود ندارد که بتوان به آن مراجعه کرد.

شرکت‌هایی مانند Ecobee، Lifx، Nanoleaf و Sonos اشاره‌ای به ارتقا داده‌اند، اما تا زمانی که این پشتیبانی قریب‌الوقوع نباشد، روی هیچ چیز حساب نمی‌کنیم. Lifx که اخیراً توسط Feit Electric خریداری شده است، تازه شروع به کشف چراغ‌های هوشمند می‌کند که می‌تواند ارتقاء دهد، در حالی که Nanoleaf عمداً ابتدا روی پیشرفت‌های دیگر تمرکز می‌کند. Sonos تنها از طرفداران استاندارد است، اگرچه اگر هیچ چیزی در مجموعه بلندگوهای فعلی آن جهش نداشته باشد، تعجب آور خواهد بود.

استثنا شماره 2: دسته های لوازم جانبی که در Matter کار نمی کنند (هنوز)

Ecovacs Deebot X1 Omni در ایستگاه Omni

راجر فینگاس / Android Authority

در حالی که Matter قرار است جامع باشد، دسته بندی هایی وجود دارد که در زمان راه اندازی شامل نمی شود. از جمله:

  • لوازم خانگی (یخچال، فر و …)
  • ربات جاروبرقی
  • پنل های خورشیدی
  • دوربین های امنیتی
  • شارژر خودروهای برقی
  • باتری های خانگی

دوربین ها و جاروبرقی ها بزرگترین شکاف ها را نشان می دهند زیرا در خانه های هوشمند بسیار رایج هستند. خبر خوب این است که Connectivity Standards Alliance، کنسرسیوم سازنده Matter، گفته است که احتمالاً دوربین‌ها در به‌روزرسانی آینده به Matter اضافه می‌شوند، زیرا برندهای تخصصی مانند Arlo، Eve، TP-Link و Wyze در حال حاضر از CSA پشتیبانی می‌کنند. تمام دسته های فوق باید در نهایت اضافه شوند.

حتما بخوانید:
مقاوم سازی بتن : 10 روش مقاوم سازی بتن

Matter از دوربین‌ها، جاروبرقی‌ها، لوازم خانگی و سایر دسته‌ها پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین دیگر منتظر ماندن برای آنها نیست.

در ضمن در صورت خرید این نوع لوازم جانبی نگران سازگاری با Matter نخواهیم بود. این محصولات با برنامه‌ها و دستیارهایی که در ابتدا برای آن‌ها طراحی شده بودند به کار خود ادامه می‌دهند و ممکن است مدتی طول بکشد تا حتی درباره اولین به‌روزرسانی مهم Matter بشنویم. به سال 2023 فکر کنید، یا شاید حتی بعد از آن—دوربین‌ها به تنهایی با مشکلاتی مانند کدک‌های ویدیویی، ذخیره‌سازی ابری و تشخیص هوش مصنوعی پیچیده می‌شوند.

آیا قبل از خرید بیشتر (یا هر) لوازم جانبی خانه هوشمند منتظر Matter هستید؟

1631 رای

یک سوال ماندگار

لامپ و نوار نوری بنفش ملزومات نانولیف

یک سوالی که ممکن است مطرح کنید این است که چرا، اگر Matter چنین موضوع بزرگی است، ما هنوز شاهد سیل اعلامیه‌ها، هم برای محصولات موجود و هم برای محصولات جدید نبوده‌ایم. پاسخ اصلی این است که Matter اکنون در حال بازسازی است – در ابتدا قرار بود در اواخر سال 2020 با نام دیگری منتشر شود و از آن زمان تاکنون سه بار به تعویق افتاده است. برخی از شرکت‌ها محصولات خود را بر اساس مشخصات آزمایشی Matter با فضایی برای تنفس ساخته‌اند، اما برخی دیگر به‌طور قابل‌توجهی تمایلی به تعهد بدون کیت توسعه آماده نداشتند.

آیا موضوع می تواند چیزی بیش از هیاهو نباشد و این همه بحث را بیهوده کند؟ شاید، اما ما اینطور فکر نمی کنیم.

توضیح دیگر چرخه های انتشار است. راه اندازی Matter در اواخر سال 2022 همزمان با عرضه خانه های هوشمند مورد انتظار آمازون، اپل و گوگل و همچنین شرکت های کوچکتر است. هیچ‌کدام از آنها محصولات منتشر نشده را خراب نمی‌کنند، و صرفاً منطقی است که حلقه‌ها را طوری تنظیم کنیم که در مواقعی که راحت باشد، Matter را در بر بگیرد – در واقع، آمازون و گوگل در دو سال گذشته در ارسال محصولات جدید خانه‌های هوشمند به طور غیرعادی تنبلی کرده‌اند.

آخرین سوالی که باید به آن پرداخته شود: آیا موضوع می تواند چیزی بیش از یک هیاهو نباشد و این همه بحث را بیهوده کند؟ شاید، اما ما اینطور فکر نمی کنیم. پشتیبان صنعت بسیار زیاد است و در صورت موفقیت، سود مالی بسیار زیادی وجود دارد. بازار دقیقاً به این دلیل که پلتفرم‌ها خراب شده‌اند، آنطور که انتظار می‌رفت، رونق نگرفته است، و اگر این کار جلوی چیزهایی مانند لامپ‌های هوشمند و قفل‌های هوشمند را بگیرد، می‌توانند به جای یک چیز جدید، عملاً در خانه‌ها تبدیل شوند.

ادامه هید: بهترین وسایل خانه هوشمندی که می توانید بخرید

دیدگاهتان را بنویسید