استفاده از تخصص بهترین وکیل خانواده

وکلایی که به صورت حرفه‌ای و تخصصی و به طور معمول در دعاوی و مسائل خانوادگی از قبیل طلاق، مهریه، نفقه و حضانت حق وکالت دارند، وکیل خانواده نامیده می شوند. وکیل خانواده وظیفه دارد که برای تحقق عدالت و دفاع از حق و حقوق موکل خود حداکثر تلاش خود را به کار بگیرد و با صادق بودن و رعایت اصول اخلاقی و بر اساس عدالت اقدامات لازم را برای موفق شدن در پرونده انجام دهد. با توجه به اینکه همه وکلای دادگستری دارای پروانه وکالت هستند بنابراین می توانند در تمامی پرونده ها از قبیل پرونده‌های حقوقی، خانوادگی، کیفری و اداری وکالت انجام دهند. اما در بعضی مواقع وکلا بر اساس علاقه و تخصص خود یک حوزه را برای وکالت انتخاب می کنند. از انواع دعاوی حقوقی که در دادگاه بسیار حائز اهمیت است، دعاوی خانواده یا دعاوی خانوادگی است، که برخی وکلا به صورت حرفه‌ای و یکپارچه در این حوزه به صورت تخصصی فعالیت می کنند، که این وکلا تحت عنوان متخصص در دعاوی خانواده یا وکیل خانواده شناخته میشوند.

ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را در مورد بهترین وکیل خانواده به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

وکیل خانواده به چه کسی گفته می شود!؟

در ابتدا باید دقت داشته باشید که ممکن است وکیل خانواده در مقایسه با وکیل خانوادگی دارای تفاوت هایی باشد. اما در کشور ما به طور معمول به یک معنا استفاده می شود. وکیلی که در مسائل خانوادگی و دعاوی خانوادگی دارای تخصص است، وکیل خانواده نامیده می شود. دقت کنید دعاوی خانوادگی مربوط به مسائل فرد در بین افراد حقیقی است و با دعاوی کیفری و دعاوی اداری کاملاً متفاوت است.

دعاوی خانوادگی یعنی چه؟! 

بر اساس ماده ۴ قانون حمایت خانواده که بر مبنای آن پرونده های خانوادگی در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، دعاوی خانوادگی است، که این قانون در ۱۸ بند توضیح داده شده است.

مبنی بر این ماده دعاوی خانوادگی در صلاحیت دادگاه خانواده به صورت زیر است:

 1. نامزدی و خسارت های ناشی از به هم خوردن آن

 2. نکاح دائم و موقت

 3. اذن در نکاح 

 4. ازدواج مجدد

 5. نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت

 6. حضانت و سرپرستی

 7. فسخ و انفساخ نکاح

 8. تمکین و نشوز

 9. طلاق 

 10. رجوع از طلاق

 11. و…..

وکیل خانواده متخصص چه وظایفی دارد؟!

دقت داشته باشید در برخی موارد موکل و خانواده آن می‌توانند به دلیل کم کاری و تخلف وکیل از او شکایت به عمل آورند. 

وکیل خانواده باید به صورت حرفه ای و بر اساس عدالت از موکل خود دفاع کند، برای مثال اگر خانمی بخواهد حق نفقه را از شوهرش بگیرد و از او طلاق بگیرد و حضانت بچه ها را به خود واگذار کند، وکیل وظیفه دارد تمامی اقدامات را برای به ثمر رساندن این درخواست را به صورت دقیق و حرفه‌ای انجام بدهد، و از هیچ تلاشی برای رسیدن به نتیجه مطلوب دریغ نکند. 

وکیل خانواده باید پرونده ها را به نحوه درست و مبنی بر آخرین اطلاعات به همراه جزئیات بررسی کند. بهترین وکیل خانواده باید پس از قبول کردن پرونده در زمانی مناسب با موکل صحبت کند و ابهامات را رفع کرده و به همه پرسش های او پاسخ بدهد.

وکیل خانواده متخصص باید اسرار موکل را حفظ نموده و از تبانی  کردن با طرف مقابل پرونده خودداری کند. وکیل باید قابل اعتماد باشد و بر اساس انصاف در مقابل موکل به وظایف خود به خوبی عمل کند.

کسی که وکالت خانواده را برعهده می گیرد باید حد الامکان طرفین را به سازش و صلح دعوت کند، تا بقای خانواده حفظ شود و از ایجاد تنش در بین افراد خودداری کند و فقط منافع مادی و معنوی خود را در نظر نگیرد، بلکه بر اساس انصاف و انسانیت وکالت خانواده را انجام دهد.

چگونه یک وکیل خوب برای وکالت خانواده پیدا کنیم؟!

پیدا کردن بهترین وکیل خانواده بر روی نتایج دعاوی خانوادگی بسیار موثر است، که باید بر این اساس  بهترین وکیل خانواده را انتخاب کنید که وظایف خود را به درستی انجام دهد و از تلف کردن وقت و منفعت طلبی خودداری کنند.

پرسش و تحقیق کردن یک روش ساده و درست است که به واسطه آن می توانید بهترین وکیل خانواده را پیدا کنید. سعی کنید وکلایی را انتخاب کنید که افراد زیادی از آنها رضایت کامل داشته اند. بدون کسب اطلاعات، ندیده و نشناخته وکیل انتخاب نکنید. 

دقت کنید بهتر است کسی که وکالت خانواده شما را برعهده می‌گیرد در شهر خودتان باشد تا بتوانید به موقع و به صورت حضوری با او ملاقات کنید و مسائل و اتفاقات مربوط به پرونده را برای او شرح دهید.

قبل از مراجعه به دفتر وکالت و ملاقات حضوری پرونده را به صورت تلفنی توضیح دهید و شرایط وکیل را جویا شوید، خواسته‌های خود را به صورت مودبانه با او در میان بگذارید.

و در آخر در صورت اطمینان خاطر به دفتر وکالت او مراجعه کنید و با اطلاعات کامل اقدام به ثبت قرارداد کنید.

 

با توجه به موارد فوق دریافتیم وکلایی که به صورت حرفه‌ای و تخصصی در دعاوی و مسائل خانوادگی وکالت دارند، وکیل خانواده نامیده می شوند. مهم ترین وظیفه وکیل خانواده این است، که طرفین را به صلح و سازش دعوت کند و فقط به فکر منافع خود نباشد. شما می توانید با کسب اطلاعات و پرس و جو بهترین وکیل خانواده را برای پرونده خود انتخاب کنید.