برترین رویدادهای تماشای آسمان که در سال 2021 منتظر آن هستیم

[ad_1]

منظره آسمان شب مردم را از زمان های بسیار قدیم شیفته خود می کند و آسمان ها را با پدیده هایی نورانی و گاه غیر قابل توضیح روشن می کند. پدیده های آسمانی ، سیاره ای یا دیگر که فقط گاهی اوقات رخ می دهد و در بالای سر ما رخ می دهد ، ذهن کنجکاو ما را مجذوب ، سرگرم می کند و لذت می برد. از بارش شهاب سنگ تا گرفت گرفتگی ، در اینجا جالب ترین رویدادهای تماشای آسمان است که در سال جدید منتظر آنها هستیم.

بارش شهابی از Quadrantidi (ژانویه)

شهاب سنگی از بارش شهاب سنگی Quadrantid که در ساعات اولیه 3 ژانویه 2013 بر فراز نیومکزیکو تسخیر شده است. (اعتبار تصویر: NASA / MSFC / MEO)

سال جدید با برخی از ستاره های تیرانداز و (امیدوارم) شانس هایی برای آرزوی آنها آغاز می شود. بارش شهابی شهرک Quadrantids ، یکی از بهترین بارشهای شهابی سالانه ، در اوج خود می رسد عصر روز 2 ژانویه تا ساعت اول صبح 3 ژانویه، طبق آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا. اگرچه مهتاب (که در این زمان حدود 84٪ پر خواهد بود) می تواند آسمان را برای دیدن بیشتر شهاب سنگها بسیار روشن کند ، اما به گفته زمسکی ، برخی از آنهایی که دیدنی تر هستند نیز دیده می شوند. اگر در نیمکره شمالی باشید ، خوش شانس خواهید بود که آنها را ببینید. و در مقایسه با سایر بارش های شهابی ، طبق اعلام سازمان شهاب بین المللی ، اوج Quadrantids بسیار کوتاه است و در 3 ژانویه ساعت 9:30 EST (14:30 UTC) فقط چند ساعت طول می کشد. به گفته زمسکی ، این بدان معناست که آمریکای شمالی غربی قبل از طلوع 3 ژانویه دید خوبی نسبت به بارش شهاب سنگ دارد.

بارش شهابی گل ساعتی (آوریل)

شهاب سنگی از لیرید که توسط یکی از خدمه اعزامی 30 در ایستگاه فضایی بین المللی در 22 آوریل 2012 اسیر شد.

شهاب سنگی از لیرید ، که توسط یکی از خدمه اعزامی 30 در ایستگاه فضایی بین المللی در 22 آوریل 2012 اسیر شد. (اعتبار تصویر: ناسا)

بارش شهابی Lyrids یکی از قدیمی ترین باران های شناخته شده است. طبق گفته ناسا ، اولین مشاهده یک روح به سال 687 قبل از میلاد برمی گردد. امسال آنها از آنجا فرار خواهند کرد 16 آوریل تا 25 آوریل و اوج قبل از طلوع 22 آوریل است به گفته زمسکی ، پس از غروب خورشید در ماه. لیدرها می توانند تا 100 شهاب در ساعت ایجاد کنند ، اما به گفته زمزکی ، در اوج به طور متوسط ​​حدود 10 تا 15 شهاب در ساعت انتظار می رود. به گفته ناسا ، بقایای فضایی که با جو سیاره در ایجاد لیریدها تعامل دارند از دنباله دار C / 1861 G1 تاچر ناشی می شود. این شهاب سنگ های زیبا تمایل دارند قطاری درخشان از گرد و غبار را پشت سر بگذارند که برای چند ثانیه قابل مشاهده است.

Eta Aquarids Meteor Rain (مه)

شهاب سنگ های Eta Aquarid در ماه مه 2013 در ایستگاه All Sky Fireball Network ناسا در تنسی دستگیر شدند.

شهاب سنگهای Eta Aquarid در ماه مه 2013 در ایستگاه All Sky Fireball Network ناسا در تنسی دستگیر شدند. (اعتبار تصویر: ناسا)

این بارش شهابی بهترین نمایش را برای کسانی که در نیمکره جنوبی قرار دارند ارائه می دهد. به گفته زمسکی ، اوج یک یا دو ساعت قبل از طلوع 5 ماه مه است. اما این بارش شهابی دارای “حداکثر وسیع” است ، به گفته زمزکی ، احتمالاً می توانید چندین شهاب سنگ را پرواز کنید که چند روز قبل و بعد از اوج واقعی پرواز می کنند. این شهاب سنگ ها از دنباله دار 1P / Halley سرچشمه می گیرند و به گفته ناسا به سرعت خود معروف هستند. به گفته ناسا ، از آنجا که آنها خیلی سریع و در حدود 148000 مایل در ساعت (238183 کیلومتر در ساعت) حرکت می کنند ، “قطارهای” درخشان یا تکه های زباله روشن را پشت سر می گذارند که می تواند آسمان را در چند ثانیه تا چند دقیقه پراکنده کند.

ماه گرفتگی کامل (ماه مه)

زمانهایی که الف

زمان هایی که ماه گرفتگی “ماه فوق خون” در 27 سپتامبر 2015 دیده می شود. (تصویر تصویر: ناسا گودارد)

ماه گرفتگی کامل یا “ماه خون” آسمان را زینت می دهد 26 مه، و به گفته اسپیس دات کام و ناسا باید از شرق آسیا ، استرالیا ، اقیانوس آرام و بیشتر آمریکا دیده شود. به گزارش اسپیس دات کام ، ماه گرفتگی زمانی رخ می دهد که سایه سیاره ما مانع از تابش نور خورشید توسط ماه شود و ماهواره ما را در تاریکی بپوشاند. ماه گرفتگی فقط در صورت ماه کامل اتفاق می افتد. گرفت کامل ماه به این معنی است که سایه زمین ماه را کاملا مسدود می کند. به گزارش اسپیس دات کام ، به دلیل مقداری نور خورشید که از جو زمین عبور می کند و به سمت ماه متمایل می شود ، گرفتگی کامل ماه نیز می تواند باعث مس یا قرمز شدن ماه شود.

خورشید گرفتگی حلقوی (ژوئن)

ماهواره Hinode یک ماموریت ژاپنی این تصویر را از خورشید گرفتگی حلقوی در 4 ژانویه 2011 گرفته است. (اعتبار تصویر: NASA / Hinode / XRT)

در تاریخ 10 ژوئن ، ممکن است بتوانید “خورشید گرفتگی حلقوی” را ببینید که “حلقه آتش” نیز نامیده می شود. این کسوف هنگامی اتفاق می افتد که ماه از بین خورشید و زمین عبور کند ، اما خورشید را کاملاً نپوشاند و حلقه ای درخشان (از آتش) در اطراف سایه ایجاد کند. طبق گفته ناسا این کسوف حلقوی خاص فقط در شمال کانادا ، گرینلند و روسیه قابل مشاهده خواهد بود. (هرگز هنگام خورشید گرفتگی به خورشید نگاه نکنید ؛ به گفته ناسا نگاه به خورشید خطرناک است.)

[ad_2]

منبع: khabar-mojo.ir