تفاوت اسکلت فلزی و بتنی

بیشتر پروژه های ساختمانی نیاز به استفاده از صدها ماده مختلف دارند. اینها از بتن با مشخصات مختلف ، فولاد سازه ای با مشخصات مختلف ، خاک رس ، ملات ، سرامیک ، چوب و غیره متفاوت هستند. از نظر یک قاب سازه تحمل بار ، آنها به طور کلی از فولاد سازه ای ، بتن ، سنگ تراشی و / یا تشکیل می شوند چوب ، با استفاده از ترکیب مناسب هر یک برای ایجاد یک ساختار کارآمد.

بیشتر سازه های تجاری و صنعتی اساساً با استفاده از فولاد سازه ای یا بتن مسلح ساخته می شوند. هنگام طراحی سازه ، یک مهندس باید تصمیم بگیرد که ، اگر نه هر دو ، کدام ماده برای طراحی مناسب است. فاکتورهای زیادی در هنگام انتخاب مصالح ساختمانی در نظر گرفته شده است. هزینه معمولاً عنصر کنترل کننده است. با این حال ، ملاحظات دیگری مانند وزن ، مقاومت ، قابلیت ساخت ، در دسترس بودن ، پایداری و مقاومت در برابر آتش قبل از تصمیم نهایی تصمیم گرفته خواهد شد.

 

هزینه – هزینه این مصالح ساختمانی کاملاً به موقعیت جغرافیایی پروژه و در دسترس بودن مصالح بستگی خواهد داشت. همانطور که قیمت بنزین در نوسان است ، قیمت سیمان ، سنگدانه ، فولاد و غیره نیز تغییر می کند ، بتن آرمه حدود نیمی از هزینه های ساخت خود را از فرم مورد نیاز می گیرد. این به چوب لازم برای ساختن “جعبه” یا ظرفی که بتن در آن ریخته و نگهداری می شود اشاره دارد تا زمانی که درمان شود. خرج فرم ها ، بتن پیش ساخته را به دلیل کاهش هزینه ها و زمان ، به گزینه ای محبوب برای طراحان تبدیل می کند. فولاد با وزن فروخته می شود ، طراح سازه باید سبک ترین اعضای ممکن را با حفظ یک طراحی سازه ایمن مشخص کند. استفاده از بسیاری از اعضای فولاد یکسان به جای بسیاری از اعضای منحصر به فرد ، هزینه را نیز کاهش می دهد. 

 

نسبت مقاومت / وزن – مصالح ساختمانی معمولاً بر اساس نسبت مقاومت به وزن – یا مقاومت ویژه که طبقه بندی مقاومت ماده به تقسیم چگالی آن است ، دسته بندی می شوند. این نسبت ها نشان دهنده میزان مفید بودن مواد برای وزن آن است که به نوبه خود بیانگر هزینه و سهولت ساخت آن است. بتن معمولاً از نظر فشاری ده برابر قوی تر از کشش است و نسبت مقاومت به وزن در فشرده سازی را به آن می دهد.

 

پایداری – بسیاری از شرکت های ساختمانی و فروشندگان مواد سازگارتر با محیط زیست هستند. پایداری به یک موضوع کاملاً جدید در مورد موادی تبدیل شده است که برای نسل ها در محیط وجود دارند. یک ماده پایدار هنگام نصب و در طول چرخه عمر خود حداقل بر محیط تأثیر می گذارد. بتن مسلح و فولاد سازه ای در صورت استفاده صحیح می توانند پایدار باشند. بیش از 80٪ اعضای سازه های فلزی از فلزات بازیافتی ساخته می شوند که فولاد A992 نامیده می شوند.

 

 این ماده اعضا ارزان تر و نسبت مقاومت به وزن بالاتری نسبت به اعضای فولادی قبلی دارد (درجه A36). اجزای مواد بتن به طور طبیعی موادی هستند که برای محیط زیست مضر نیستند و اکنون می توان بتن را برای نفوذ پذیری ریخت و به این ترتیب آب از سطح آسفالته عبور می کند تا نیاز به زیرساخت زهکشی یا رواناب کاهش یابد. بتن همچنین می تواند خرد شود و به عنوان سنگدانه در مصارف بعدی بتن استفاده شود و از پر شدن زمین جلوگیری شود