ساختمان هوشمند چیست؟

اگرچه زندگی در یک خانه هوشمند با مزایا و امکانات بسیاری همراه است با این حال همچنان چالش هایی پیش روی هوشمندسازی منازل وجود دارد که در این بخش به آنها می پردازیم. درست است که در حال حاضر خرید وسایل هوشمند برای داشتن خانه ای هوشمند بسیار پر هزینه خواهد بود، اما می توانید متناسب با بودجه ی خود وسایلی ارزان تر را تهیه نمایید. یا به عنوان مثالی دیگر شب هنگام که در حال استراحت هستید به کمک موبایل لامپ ها را خاموش کنید. در واقع، شما با برنامه نویسی می توانید شرایط مختلف را پیش بینی نموده و ماشین ها( اجزای ساختمان) را برای هر اتفاقی آماده نمایید. فقط موقع خروج دکمه مسافرت را بزنید و خانه هوشمند بر اساس تنظیمات می تواند شیر اصلی آب و ﮔاز را قطع کند، کلیه وسایل برقی در خانه بجز یخچال و فریزر خاموش می شوند. بنابراین می توان گفت که در انتخاب تجهیزات هوشمند سازی ضروری ساختمان باید به گونه ای عمل کنیم که سیستم روشنایی و وسایل الکتریکی را تحت فرمان خود در آوریم.

با اینحال برای اینکه چنین شرایطی رخ بدهد باید لامپ هایی را خریداری نمایید که از این قابلیت پشتیبانی می کنند. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مفهوم تجهیزات هوشمندسازی ضروری ساختمان را مورد کند و کاو قرار دهیم. بخش های اصلی خانه یا محل کار که کنترل آن ها توسط سیستم خانه هوشمند می تواند تجربه لذت بخشی را برای کاربران ایجاد کند عبارتند از: سیستم روشنایی و وسایل الکتریکی. فیلیپس هیو (Philips Hue) از بهترین وسایل روشنایی هوشمند هستند. خانه هوشمند isee، طراح . مفهوم ضروری بودن یعنی اینکه عدم وجود این تجهیزات ما را در استفاده از خانه هوشمند دچار مشکل می کند یا دست کم باعث نارضایتی ما از سیستم خانه هوشمند می شود. قابلیت اطمینان، امنیت اطلاعات و نویز پذیری احتمالی، از موارد قابلتوجه در این ساختار میباشد. سازندگان ساختمان با اجرای این سیستم در واحد مسکونی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در ساختمان در مواجهه با مشتریان امروزه براحتی از کاهش 40% مصرف انرژی این سیستم در واحد، امنیت و آسایش آن سخن می گویند و این امر علاوه بر داشتن سهمی در افزایش فرهنگ ساخت وساز در کشور در فروش واحدهای مسکونی نیز تاثیر بسزایی دارد.

حتما بخوانید:
روز افتتاحیه: چرا رئیس جمهورها برای شروع باید 2 ماه صبر کنند

یکی از مباحث برق ساختمان هوشمند سازی ساختمان ها می باشد که به عنوان یک تکنولوژی جدید شناخته می شود و به کمک آن کارایی بسیاری از لوازم الکترونیکی برای مصرف کنندگان راحت شده و محدودیت های استفاده از آنها را به حداقل رسانده است به طور کلی منظور از هوشمند سازی ساختمان کنترل لوازم و تجهیزات الکترونیکی منزل از راه دور می باشد به عنوان مثال شما می توانید بدون اینکه در منزل حضور داشته باشید چراغ خانه را روشن و خاموش کنید و یا در صورت داشتن مهمان با یک اس ام اس به سیستم، درب منزل را برای آنها باز کنید .علاوه بر آن شما می توانید سیستم تهویه هوشمند را برای منزل خود فعال کنید و با تجهیز کردن ساختمان به سیستم امنیتی پیشرفته که از راه دور قابل کنترل است امنیت محل زندگی خود را بالا ببرید.هوشمند سازی ساختمان در ایران دارای هیچ گونه محدودیتی نمی باشد و با داشتن هزینههای لازم شما می توانید نه تنها ساختمان های کوچک مسکونی و اداری را هوشمند سازی کنید بلکه در پروژه های عظیم صنعتی، شرکت ها، تاسیسات، گلخانه ها و غیره از فناوری هوشمند سازی ساختمان بهره ببرید. به گونه ای که ابتدا سنسورها ، اطلاعات را به مرکز کنترل ارسال کرده سپس مرکز کنترل، اطلاعات را بررسی و با توجه به فرمان های صادر شده برق را وصل یا قطع می نماید.

اگرچه تولیدکنندگان مختلف تعریف های مختلفی از کلید هوشمند ارائه کرده اند اما به طور کلی منظور از کلید هوشمند کنترل روشنایی کلیدی است که از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه قابل کنترل باشد. براساس مطالب ارائه شده در مقالات یاد شده، خانه هوشمند یک تکنولوژی جدید است که به کاربران کمک می کند تمام تجهیزات روشنایی و الکتریکی خانه، ویلا یا محل کارشان را از طریق نرم افزار کاربردی تلفن همراه کنترل کنند. کافی است از طریق نرم افزار کاربردی خانه هوشمند گلدوِر دستور مورد نظر را صادر کنید و منتظر اجرای دستورتان باشید به همین راحتی … از سوی دیگر پریز های هوشمند کارها را ساده تر می کنند بطوریکه می توانید از لامپ معمولی موجود در منزل خود استفاده کنید و یا بر میزان مصرف انرژی لامپ ها نظارت داشته باشید. ممکن است وسوسه شوید منزل خود را به این سیستم مجهز کنید. روشنایی هوشمند مزایای زیادی را با خود به خانه شما به ارمغان می آورد فوایدی مانند نورپردازی خودکار برای زمانی که شما در منزل نیستید، تغییر رنگ نور لامپ ها، تم های متفاوت، سهولت روشن و خاموش کردن لامپ هایی که پیش از رفتن به تختخواب فراموش کرده اید، تنها به یک لمس صفحه تلفن همراه یا یک فرمان صوتی شما نیاز دارد!

حتما بخوانید:
پیکسل 7 ممکن است گزینه های ذخیره سازی محدودی داشته باشد، اما این همه خبر بد نیست

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از برد هوشمند سازی خانه دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.