10 بهترین داستان فیزیک در سال 2020


بپذیریم که: این یک سال بسیار سخت برای منظومه شمسی بوده است. اما سال خوبی برای دانشمندان در حال مطالعه گوشه های دور جهان بود. از یک انفجار عظیم تا رمزگشایی شکم های مرموز ، در اینجا بهترین داستان های فیزیک در سال 2020 آورده شده است.

10. رونق!

(اعتبار تصویر: اشعه ایکس: چاندرا: NASA / CXC / NRL / S. Giacintucci و همکاران ، XMM-نیوتن: ESA / XMM-نیوتن ؛ رادیو: NCRA / TIFR / GMRT ؛ نور مادون قرمز: 2MASS / UMass / IPAC- Caltech / NASA / NSF)

آنچه ممکن است قوی ترین انفجار شناخته شده در جهان باشد در سال 2016 کشف شد – اما بیش از 390 میلیون سال پیش اتفاق افتاد. همزمان با خزیدن اولین موجودات چهار پا در خشکی ، یک سیاهچاله بزرگ در خوشه Serpent Bearer با جت شلیک کرد که حفره ای غول پیکر را در گاز اطراف منفجر کرد. در سال 2020 ، ستاره شناسان داده های قدیمی را اصلاح کردند و من فهمیدم که این انفجار چقدر قدرتمند است: پنج برابر 10 ^ 54 ژول انرژی. در طولانی مدت ، این انرژی به اندازه کافی برای پاره شدن کل 300 میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری و صد کهکشان دیگر است.

9. از اینجا منظومه شمسی خود را می بینم

این تصویر مسیرهای 40000 ستاره ای را نشان می دهد که در فاصله 326 سال نوری از منظومه شمسی طی 400000 سال آینده بر اساس اندازه گیری ها و پیش بینی های فضاپیمای گایای آژانس فضایی اروپا قرار دارند.

(اعتبار تصویر: ESA / Gaia / DPAC؛ CC BY-SA 3.0 IGO. شناخت: A. Brown، S. Jordan، T. Roegiers، X. Luri، E. Masana، T. Prousti و A. Moitinho.)

اگر می خواهید در میان ستارگان حرکت کنید ، به یک نقشه نیاز خواهید داشت. و همین دقیقاً همان رصدخانه فضایی Gaia آژانس فضایی اروپا است با استفاده از داده های بیش از 1.8 میلیارد جسم فضایی ایجاد شده است. این بارگیری شامل ستاره های دور و نزدیک ، سیارک ها ، ستاره های دنباله دار و غیره است. آیا می خواهید از موقعیت ، سرعت ، طیف و 0.5٪ دیگر از جمعیت کهکشان ما مطلع شوید؟ خوش شانسی. پیش از این بیش از 1600 مقاله داده Gaia منتشر شده است و منجمان مطمئناً برای سالهای آینده پایگاه داده را حفاری می کنند. و در اینجا بهترین قسمت وجود دارد: اطلاعات بیشتری در دسترس است.

8. از دست دادن افسانه

فیزیکدان فریمن جی  دایسون در مرکز کلیساهای سازمان ملل متحد در نیویورک در 22 مارس 2000.

(اعتبار تصویر: Jon Naso / بایگانی اخبار روز NY از طریق گتی ایماژ)

در سال 2020 ، جهان یکی از معروف ترین و معروف ترین افراد فوق العاده خود را از دست داد، فریمن دایسون. او که مردی با تخیل نامحدود است ، شاید بیشتر بخاطر تصور خود از حوزه دایسون در محافل علمی مشهور شناخته شود. (او اسم خودش را نگذاشت ؛ بعداً آمد.) کره دایسون یک ابرفرضیه فرضی است که یک ستاره را کاملاً محصور می کند تا 100٪ از انرژی خورشیدی خود را جمع کند – دقیقاً انرژی مورد نیاز یک پیشرفته فوق پیشرفته. تمدن برای انجام کارهای فوق پیشرفته. تاکنون ستاره شناسان حتی یک کره دایسون در کهکشان ما یا هر کره دیگر کشف نکرده اند ، اما رویای فریمن هنوز وجود دارد.

حتما بخوانید:
فرود ماه قمری چینی Chang'e 5 دیگر پس از تصرف موفقیت آمیز سنگ های ماه نیست

7. ما زندگی را در ناهید پیدا کردیم و سپس آن را پیدا نکردیم

شبیه سازی سطح زهره ، با نیمکره شمالی نشان داده شده است

(اعتبار تصویر: NASA / JPL)

این خیلی درست بود که درست باشد: ادعاهای شواهدی محکم از زندگی در قله های ابر ونوس ، یک سوراخ جهنمی در جهان. نقش و نگارها بر اساس فسفین ، یک ماده شیمیایی خاص (و بد بو) است که توسط باکتریهای بی هوازی به زمین منتقل می شود. برای ورود فسفین به همان اندازه که دانشمندان ادعا می کنند ، زهره به جمعیت زیادی از میکروب های موجود در هوا نیاز دارد. افسوس ، تجزیه و تحلیل بیشتر میزان مشاهده شده از چیزهای بد بو را کاهش می دهد (به سطوحی که به سختی قابل توجه تلقی می شوند ، چه رسد به اینکه نشانه ای از زندگی باشد) ، و در برخی تحلیل ها به عنوان سیگنال پر سر و صدا دیگری حذف شد. نگران نباشید ، زندگی فرازمینی: اگر شما در آنجا باشید ، ما همچنان نگاه خواهیم کرد.

6. داغترین اسباب بازی جدید در سال 2020: FRB

تصویر یک مگنتار - جسد بسیار مغناطیسی شده یک ستاره فروریخته - در حال انفجار با انرژی است.  دانشمندان معتقدند که آنها می توانند مسئول انفجارهای سریع رادیویی (FRB) باشند

(اعتبار تصویر: تیم طراحی گرافیک دانشگاه مک گیل)

همه عاشق رادیوی پرسرعت (FRB) خوب هستند ، درست است؟ منبع این سیگنالهای پرانرژی و مرموز برای بیش از یک دهه است که یک معمای آزار دهنده برای ستاره شناسان است. FRB ها سیگنال های رادیویی سریع ، قدرتمند و پرش کننده فرکانسی از سراسر آسمان هستند که تعیین منشا آنها را دشوار می کند. اما سرانجام ، در سال 2020 ، ستاره شناسان خوش شانس بودند: آنها در حیاط فضایی خود منبعی برای FRB پیدا کردند. مشاهدات بعدی مقصر را فاش می کند: یک ستاره عجیب و غریب معروف به مغناطیس (هسته ستاره مرده بیش از حد مغناطیسی). ظاهراً ، مغناطیسی ها گاه مقدار زیادی انرژی ذخیره شده را می ربایند که به نظر ناظران زمینی مانند انفجار سریع انتشار رادیو است.

5- گرچه مریخ مرطوب است

تصویری از یک هنرمند در مریخ که با آب پوشانده شده است ، همانطور که شاید حدود 4 میلیارد سال پیش بوده است.

(اعتبار تصویر: NASA / GSFC)

مریخ آب مایع دارد. نه ، در استخوان ها خشک است. صبر نکن؛ گاهی اوقات آب وجود دارد. نه ، نه ، مهم نیست سیاره سرخ چندین دهه است که اخترشناسان را از این سوال حیاتی آزار می دهد که آیا اصلاً محل آب مایع است؟ منجمان از این بابت مراقبت می کنند که در هر جایی که آب وجود داشته باشد ، خانه ای بالقوه برای زندگی وجود دارد. در اوایل سال جاری ، ستاره شناسان ادعا کردند که فقط یک مورد وجود ندارد چهار دریاچه با آب مایع در مریخ. گرفتن؟ آنها فوق العاده شور هستند – بیشتر شبیه لجن نمک است تا چیزی که در آن غوطه ور شویم – و زیر یک مایل دی اکسید کربن یخ زده در کلاه قطبی جنوب دفن شده اند. همه قانع نشده اند ، بنابراین هنوز لباس شنای مریخی خود را بسته بندی نکنید.

حتما بخوانید:
لقی بین رینگ و پیستون و سیلندر چقدر باید باشد؟

4. رفتن به خانه

دو تصویری که توسط فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا گرفته شده نشان می دهد که بازوی نمونه برداری سطح سیارک بنو را لمس می کند.

(اعتبار تصویر: ناسا / گودارد / دانشگاه آریزونا)

سال 2020 قطعاً سال منظومه شمسی بود. سه فضاپیمای مستقل با موفقیت نمونه برداری کرده و آنها را به زمین بازگردانده اند. ناسا خود را منتشر کرده است OSIRIS-REx ماموریت به سیارک بنو ، که آنقدر مواد جمع آوری کرد که ظرف نمونه آن منقضی شد. ماموریت ژاپنی Hayabusa2 به آنجا شتافت سیارک ریوگو و مواد را با خیال راحت به زمین بریزید. و فرود چینی Chang’e 5 به یک مأموریت رفت ماه، قبل از آسیب دیدن محل فرود ، نمونه را به زمین بریزید.

3. این یک سیاهچاله بزرگ است!

تصویری ، امواج گرانشی تولید شده در هنگام بزرگترین برخورد سیاهچاله را که تاکنون کشف شده است ، نشان می دهد.

(اعتبار تصویر: N. Fisher، H. Pfeiffer، A. Buonano and SXS Cooperation)

ستاره شناسان از امواج گرانشی (امواج موجود در پارامتر فضا-زمان) برای مشاهده بسیاری از برخوردهای سیاهچاله ها استفاده کرده اند که تاکنون این مسئله به سختی قابل توجه است. اما در سال 2020 ، ستاره شناسان اعلام کرد که بزرگترین درگیری تاکنون آغاز شده است: همجوشی تیتانیک یک سیاهچاله با 85 جرم خورشیدی و 66 سوراخ با جرم خورشید. پس از ادغام ، سیاهچاله حاصل مقیاسهای 142 برابر خورشید را کج کرد. (جرم حدود نه خورشید به انرژی خالص تبدیل می شود.) در خبرهای دیگر در مورد سیاه چاله ، بهترین جعبه پاندورا در جهان مورد جایزه نوبل فیزیک امسال.

2. آیا در این ابررسانا گرم می شود؟

همانطور که در این عکس از آهنربا شناور روی ابررسانایی که با نیتروژن مایع خنک شده است ، در حال حاضر برای رسیدن به ابررسانایی به سرمای شدید نیاز است.

(عکس: دانشگاه روچستر / ج. آدام فنستر)

ابررساناها فوق العاده تمیز هستند. به دلیل عجیب بودن مکانیک کوانتوم ، در شرایط بسیار ویژه ای ، الکترون ها می توانند به سمت بالا حرکت کنند ، جفتها بدون اینکه انرژی از دست بدهند با هم حرکت می کنند. این به معنای فناوری تغییر بازی است که در آن برق می تواند برای همیشه و بدون مقاومت جریان یابد. متأسفانه ، برای اینکه ابررساناها کار کنند ، فیزیکدانان مجبور شدند همه کارها را خیلی سرد انجام دهند. اما در سال 2020 محققان از کشف یک ابررسانا در نزدیک دمای اتاق خبر دادند، فقط 59 درجه فارنهایت (15 درجه سانتیگراد). گرفتن؟ شما باید فشار را در مرکز زمین دوباره ایجاد کنید.

1. این را بگیرید ، COVID-19

این یک نقشه در مقیاس اتمی سه بعدی یا ساختار مولکولی پروتئین SARS-2-CoV است

(اعتبار تصویر: جیسون مک للان / دانشگاه تگزاس در آستین)

ویروس کرونا ویروس جدید SARS-CoV-2 بشریت را ویران کرده است ، فقط در عرض چند ماه به سطح همه گیری رسیده و در سراسر جهان شسته شده است. اما ما با یکی از قدرتمندترین سلاح های خود می جنگیم: واکسن ها. واکسنهای فعلی قسمت بسیار خاصی از ویروس را هدف قرار می دهند ، پروتئینی که برای حمله به سلولهای ما استفاده می شود. یکی از اولین مراحل جنگ علیه COVID شناسایی و نقشه برداری از این پروتئین بود که محققان انجام دادند در اوایل سال جاری با استفاده از یک تکنیک مبتنی بر فیزیک به نام میکروسکوپ الکترونی برودتی انجام شد. با استفاده از این کارت ، تولیدکنندگان دارو می توانند این ویژگی ویروس را برای تقلید از واکسن ها هدف قرار دهند و به سیستم ایمنی بدن ما فرصت مبارزه بدهند.


منبع: khabar-mojo.ir

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum html nullednulled themes1xbetMobil Ödeme Bozdurma 1xbetMobil Ödeme bozdurma